Yasaklı ya da Engelli Sitelere Girmek İçin 6 Yöntem (Android, iOS ve PC)

Erişime engellenen siteler ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye, bağlı olduğunuz ağdan ağa değişim gösteriyor. Bu yazıda anlatacağımız güncel yöntemler ile Imgur ya da Vikipedi gibi erişim sorunu yaşadığınız sitelere ulaşabilirsiniz.

İnternette dolaşırken yasaklı veya engelli sitelere denk gelmeniz doğal. Günümüzde pek çok ülkede, bölgede sitelere erişim engeli getiriliyor. Ek olarak artık bağlandığımız ağlara özel şekilde bile bazı siteler engellenebiliyor. Okul, iş yeri, devlet daireleri ve çeşitli kamu kuruluşlarında YouTube, Facebook gibi bazı sosyal medya sitelerine erişim bulunmuyor.

Bazı öğretmenler, ders anlatmak için YouTube gibi platformlardan örnek videolar gösterebiliyorlar. Ayrıca Vikipedi her ne kadar görüşmeler sonuç vermese de yasaklı durumda ve zaman zaman her internet kullanıcısı bir ensiklopediye ihtiyaç duyabilir. Bu rehberde içerisinde 6 farklı yöntemle erişime kapatılan, bulunduğunuz ağda yasaklı olan sitelere nasıl girilir sorusunu yanıtlıyoruz.

Engelli ya da yasaklı sitelere nasıl girilir?

 • Tarayıcı eklentileri,
 • Güvenilir VPN,
 • URL yerine IP kullanımı,
 • Google Çeviri ile erişim,
 • HTTP bağlantısı ile erişim,
 • DNS değişimi,

Eklentiler:

- Advertisement -

DotVPN ZenMate Hotspot
DotVPN
ZenMate
Hotspot

Proxy siteleri veya güvenilir ve ücretli VPN hizmetlerinin internet sitelerine giriş de engellenebiliyor. Bundan mütevellit ilk yöntemimiz tarayıcınıza uzantı olarak kurabileceğiniz VPN hizmetleri olacaktır. Tarayıcınızın mağaza kısmından basit bir araştırmayla bulabileceğiniz birçok kullanımı basit VPN hizmetleri var ancak bizim önerilerimiz şunlar:

Kendinize uygun gördüğünüz VPN hizmetini seçtikten sonra tek yapmanız gereken Chrome’a ekle butonuna basıp yüklenmesini beklemek. Ardından sağ üst tarafta bulunan bölüme uzantının simgesi gelecektir. Oradan itibaren de kullanımı oldukça basit diyebiliriz. Ayrıca tarayıcı üzerinden Proxy değiştirme işleminden bahsetmeyeceğiz zira bu uzantılar tam da o işe yarıyor.

VPN kullanımı:

NordVPN
NordVPN

Adından da anlaşılacağı gibi VPN (Sanal Proxy Ağı) yazılımları, IP adresinizi gizleyen bir perde görevi görüyor. Uzmanların dediğine göre güvenilir bir VPN hizmeti kullanmak hem bilgilerinizin gizli kalması adına hem de sitelere en güvenli şekilde girebilmeniz için en iyi yol. Bütün popüler VPN sağlayıcılarının Windows, Mac, iOS ve Android’te uygulamaları bulunuyor.

Eğer güvenilir bir VPN sağlayıcısı istiyorsanız tavsiyelerimiz NordVPNExpressVPN ve PIA (Private Internet Access) olacaktır.

URL yerine IP ile bağlanma:

URL yerine IP ile bağlanma
URL yerine IP ile bağlanma

Birçoğumuz her internet sitesinin URL’sinin bir IP adresine sahip olduğunu ve siteyi yasaklayan yetkili kurulun IP yerine URL’yi yasakladığını biliyoruz. Bu durumda yasaklı internet sitelerini tarayıcınızda açmak için sitenin IP adresini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunun için:

Windows:

 • Arama bölümünden Çalıştır yazıp açın ve oraya CMD yazıp Enter’a basın
 • Komut yöneticisinde ‘tracert url.com’ yazıp Enter’a basın (Örnek: tracert wikipedia.org)
 • Site adının yanından URL’yi kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırın ve Enter’a basın

Macintosh:

 • Ağ izleyicisini açıp üst kısımdaki Traceroute seçeneğine tıklayın
 • Buradan IP adresini bulmak istediğiniz site adresini girin

Linux:

 • Terminal’i açın
 • Buraya ‘dig url.com’ kodunu yazıp Enter’a basın (Örnek: dig facebook.com)

iOS ve Android:

Network Analyzer
Network Analyzer

iOS ve Android cihazlarınızda bir sitenin IP adresini öğrenmek için uygulama mağazasından indirebileceğiniz birçok uygulama var ancak bizim önerimiz Network Analyzer olacaktır. Bu uygulamadan etrafınızdaki Wi-Fi adreslerinin detaylarını, gecikmenizi, sitelerin IP adreslerini görebilir ve DNS sorgulayıcısını kullanabilirsiniz.

Google Çeviri’yi kullanın:

Google Çeviri
Google Çeviri

Birçok kurum, siteleri yasaklasa dahi Google Çeviri üzerinden bu sitelerin arabelleklerine ulaşılabildiğini bilmiyor. Örneğin YouTube’a birçok resmi kurumun yasaklamasına rağmen Google Çeviri üzerinden giriş yapabilirsiniz. Bunun için:

 • Tarayıcınızdan Google Çeviri’ye girin
 • Girmek istediğiniz sitenin URL’sini çeviri bölümüne girin
 • Sağ tarafta beliren linke tıklayın

URL’yi tam yazın (Güvensiz olabilir):

SSL
SSL

Bazı internet siteleri tarayıcınız tarafından güvenli olmayan bir site olarak gözükebilir. Bunun sebebi ise sitede doğrulanmış bir SSL yüklü olmamasıdır. Bu tür internet sitelerine girebilmek için tarayıcının URL kısmına www.url.com yerine http://www.url.com yazmayı deneyebilirsiniz.

Karşınıza bir güvenlik uyarısı seçeneği çıkabilir, burada ‘yine de devam et’ seçeneğini işaretleyin ve internet sitesine giriş yapın. Bu yöntem çok kullanışlı bir yöntem değildir ancak bazı durumlarda işinize yarayabilir.

DNS değiştirin

DNS değiştirin
DNS değiştirin

DNS (Domain Name Server) değiştirerek yasaklı sitelere nasıl girilir sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bizi Takip Edin

Diğer Oyun Ve Uygulamalar

Black Paradox v2.00 MOD APK | PARA HİLELİ

Download Black Paradox v2.00 PARA HİLELİ APK, piksel, aksiyon oyunları, yapımcılığını Fantastico Studio firmasının üstlendiği Android platformuna yeni giriş yapan oyunlardan birisidir. Amacınız kontrolünü...

World Truck Driving Simulator v1.129 MOD APK | ARAÇ ve PARA HİLELİ

Download World Truck Driving Simulator v1.129 PARA HİLELİ APK, araç simülasyon ve kamyon – tır sürme oyunları, yapımcılığını Dynamic Games Ltda firmasının üstlendiği Android...

Zombie Defense v12.4 MOD APK – PARA ve PREMİUM HİLELİ

DOWNLOAD Zombie Defense v12.4 Para HİLELİ APK savunma ve zombilere karşı savaş oyunları, yapımcılığını Home Net Games firmasının üstlendiği Android platformunun bilindik oyunlarından birisidir. Amacınız kontrolünü sağladığınız karakter...

Vegas Gangsteri v4.6.0g MOD APK | PARA ve VIP HİLELİ

Download Vegas Gangsteri v4.6.0g PARA HİLELİ APK, açık dünya, macera ve simülasyon oyunları, yapımcılığını Gameloft SE firmasının üstlendiği Android platformunun sevilen oyunlarından birisidir. Amacınız...

RaceCraft Build & Race v1.0 MOD APK | KİLİTLER AÇIK | ERKEN ERİŞİM

Download RaceCraft Build & Race v1.0 APK Klitler açık Kendi çılgın dublör kurslarını yapabilmeyi istemez miydin? Şimdi RaceCraft ile yapabilirsiniz! Evrendeki en havalı otomobillerde,...

THE SIMPSONS: ANDROID IÇIN APK + MOD ADLI VIDEOYU ÇIKARDI

THE SIMPSONS: ANDROID IÇIN APK + MOD ADLI VIDEOYU ÇIKARDI The Simpsons: Android için APK + MOD'a Başladı ELEKTRONİK ARTS tarafından hazırlanan Basit Oyun | The...